Crash Readers Awards

Over the course of (most of) its lifetime Crash held an annual awards ceremony that the readership was inivited to vote upon. It was always an interesting time of the year and sometimes gave some surprise results. 1985, for example, had Fairlight winning five awards, but not picking up the Game Of The Year.

So, pick a year and enjoy!

Year 

Ad Astra
Gargoyle Games
Carter Follis Software Associates: Roy Carter, Greg Follis
1984
1st Place - Best Shoot Em Up

Antics
Bug-Byte Software Ltd
Adrian Sherwin, Tim Lewis, Andrew Peckham
1984
3rd Place - Best Maze Game

Black Hawk
Creative Sparks
Phil Snell, Dean Lock
1984
3rd Place - Best Shoot Em Up

Cavelon
Ocean Software Ltd
Paul Owens, Christian F. Urquhart, F. David Thorpe
1984
2nd Place - Best Maze Game

Codename Mat
Micromega
Derek Brewster
1984
2nd Place - Best Shoot Em Up

Daley Thompson's Decathlon
Ocean Software Ltd
Paul Owens, Christian F. Urquhart, F. David Thorpe
1984
1st Place - Best (Overall) Arcade Game

Death Chess 5000
Artic Computing Ltd
Anthony Adam
1984
2nd Place - Best Board/Card/Puzzle Game

Denis Through the Drinking Glass
Applications Software Specialities
Not Known
1983
2nd Place - Best Text-Only Adventure

Eights
Atlantis Software Ltd
David Simon
1984
1st Place - Best Board/Card/Puzzle Game

Fighter Pilot
Digital Integration
David K. Marshall
1983
1st Place - Best Simulation

Formula One
CRL Group PLC
G.B. Munday, B.P. Wheelhouse
1985
3rd Place - Bummer of the Year

Frank N Stein
PSS
Colin Stewart
1984
3rd Place - Best Platform Game

Full Throttle
Micromega
Mervyn J. Estcourt
1984
3rd Place - Best Simulation

Hulk, The
Adventure International
Mark Jukic, Teoman Irmak, Scott Adams
1984
3rd Place - Best Text/Graphical Adventure

Jet Set Willy
Software Projects Ltd
Matthew Smith
1984
2nd Place - Best (Overall) Arcade Game

Jet Set Willy
Software Projects Ltd
Matthew Smith
1984
2nd Place - Best Looking Advert To Appear In A Magazine

Jet Set Willy
Software Projects Ltd
Matthew Smith
1984
2nd Place - Best Platform Game

Jet Set Willy
Software Projects Ltd
Matthew Smith
1984
3rd Place - State of the Art Award

Jumbly
DK'Tronics Ltd
Don Priestley
1983
3rd Place - Best Board/Card/Puzzle Game

Kosmic Pirate
Blaby Computer Games
Rob Jones
1983
1st Place - Bummer of the Year

Lords of Midnight, The
Beyond Software
Mike Singleton
1984
3rd Place - Best Strategy/Simulation

Lords of Midnight, The
Beyond Software
Mike Singleton
1984
1st Place - Best Text/Graphical Adventure

Lords of Midnight, The
Beyond Software
Mike Singleton
1984
2nd Place - Best Wargame

Lords of Midnight, The
Beyond Software
Mike Singleton
1984
1st Place - State of the Art Award

Match Point
Sinclair Research Ltd
Psion Software Ltd: Steve Kelly
1984
2nd Place - Best Simulation

Melbourne Draw
Melbourne House
Philip Mitchell
1983
3rd Place - Best Utility Program

Millionaire
Incentive Software Ltd
John Hunt
1984
2nd Place - Best Strategy/Simulation

Mountains of Ket
Incentive Software Ltd
Richard A. McCormack
1983
3rd Place - Best Text-Only Adventure

Mugsy
Melbourne House
Beam Software: Philip Mitchell, Clive Barrett, Russell Comte
1984
1st Place - Best Strategy/Simulation

Pyjamarama
Mikro-Gen Ltd
Chris Hinsley
1984
3rd Place - Best Looking Advert To Appear In A Magazine

Quill Adventure System, The
Gilsoft International
Graeme Yeandle
1983
1st Place - Best Utility Program

Rebelstar Raiders
Red Shift Ltd
Julian Gollop
1984
3rd Place - Best Wargame

Sabre Wulf
Ultimate Play The Game
Tim Stamper, Chris Stamper
1984
3rd Place - Best (Overall) Arcade Game

Sabre Wulf
Ultimate Play The Game
Tim Stamper, Chris Stamper
1984
1st Place - Best Looking Advert To Appear In a Magazine

Sabre Wulf
Ultimate Play The Game
Tim Stamper, Chris Stamper
1984
1st Place - Best Maze Game

Sabre Wulf
Ultimate Play The Game
Tim Stamper, Chris Stamper
1984
2nd Place - State of the Art Award

Sherlock
Melbourne House
Beam Software: Philip Mitchell
1984
2nd Place - Best Text/Graphical Adventure

Snowball
Level 9 Computing Ltd
Pete Austin, Mike Austin, Ian Buxton
1983
1st Place - Best Text-Only Adventure

Stonkers
Imagine Software Ltd
John Gibson, Paul Lindale
1983
1st Place - Best Wargame

Voyage Into the Unknown
Mastertronic Ltd
Amoeba Software
1984
2nd Place - Bummer of the Year

Wanted: Monty Mole
Gremlin Graphics Software Ltd
Peter M. Harrap
1984
1st Place - Best Platform Game

White Lightning
Oasis Software
Not Known
1984
2nd Place - Best Utility Program